Vědecké pojednání o Turdus musicus

Drozd plavý (Turdus obscurus)

Třída: Ptáci (Aves)

Řád: Pěvci (Passeriformes)

Čeleď: Drozdovití (Turdidae)

Druh: Drozd plavý (Turdus obscurus)

Výskyt: Tajga východně od Sibiře, zimuje v Jihovýchodní Asii a Indonésii

Velikost: 22,5 - 24,5cm

Počet vajec: 4 - 6

Hnízdění: Hnízdo v korunách stromů

Potrava: Všežravý

Drozd plavý

Drozd plavý (Turdus obscurus) je typický zástupce asijských drozdů (kosů). Hnízdí v hustých jehličnatých lesích, a v tajze východně od Sibiře do 3100 m n. m. Je silně migrující, zimu tráví v jihovýchodní asii a v Indonésii. Vzácně zalétává také do západní Evropy.

Uspořádané hnízdo buduje ve stromech, snáší 4 – 6 vajec. Migrující a zimující ptáci často tvoří malá hejnka. Jedná se o všežravce, živí se širokou škálou hmyzu, kroužkovců a bobulí.

Patří mezi atraktivněji zbarvené zástupce rodu Turdus. Samec má šedou „kápi“, bílý nadoční proužek (podle kterého dostal i anglický název Eyebrowed Trush), černou uzdičku, rudo-oranžová prsa a bok, hřbet, křídla a ocas jsou hnědé, břicho a spodní krovky ocasní má bílé. Samice je hnědší a boky i prsa má bledší. Samice v první zimě má bledě žluté konečky středních letek. Mladý samec má náznaky zbarvení dospělého samce.

Hlas je jednoduché hvízdání, podobné jako u příbuzného drozda brávníka (Turdus viscivorus). V literatuře je popisován jako slabé "tsíí" a bublavé "dak-dak, čak"

Text: Adam Bura

Drozd hudební (Turdus musicus)

Třída: Savci (Mammalia)

Řád: Pěvci (Passeriformes)

Čeleď: Nezvedení (Lascives)

Druh: Drozd hudební (Turdus musicus)

Výskyt: Převážně po České republice, příležitostně i za jejími hranicemi, zimuje ve Starém psovi a podobných krčmách

Velikost: 167 - 196 cm

Počet vajec: 8

Hnízdění: V lidských obydlích

Potrava: Všežravý (velmi)

Drozd hudebníDrozd hudební (Turdus musicus) je typický zástupce českých komediantů (šumařů, historiónů). Hnízdí v hustých lidských osídleních západně od Sibiře do 2900 m n. m. Je silně migrující, zimu tráví ve vytápěných krčmách. Vzácně zalétává také do svých domovů.

Rodinné hnízdo buduje nezodpovědně a chaoticky. Hrající a zpívající šumaři často tvoří malá hejnka. Jedná se o všežravce, živí se širokou škálou masa, zeleniny, obilovin a medovin.

Patří mezi atraktivněji zbarvené zástupce rodu Turdus. V zimě nosívá kápi a kruhy pod očima (podle kterých dostal i anglický název Sunglasses Bird), teplé škorně, celoročně pak proříznutý zobáček. Peří na hlavě je různobarevné, místy prořídlé. Růžovo-hnědá prsa a bok, hřbet, křídla a ocas jsou světlejší, břicho a spodní krovky ocasní velmi světlé. Samice je menší a boky i prsa má výraznější, v zimě mívá bledé a studené konečky prstů. Mladý samec má náznaky dospělého samce.

Hlas je jednoduché zpívání, podobné jako u příbuzného drozda popového (Turdus vulgaris). V literatuře je popisován jako silné "Pec nám spadla, pec nám spadla" a bublavé "Co jste hasičí, copa jste dělali?"

Text: Turdus